<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ گیاه باریجه یا قسنی / تصاویر

■نوشته شده در:1393/05/14

گیاه باریجه یکی از باارزش ترین گیاهان دارویی است که در مناطقی از شهرستان گرمه نیز رشد می کند .


به گزارش پایگاه خبری گرمه : باریجه گیاهی از خانواده چتریان  است. این گیاه در نوع اشکی تا 5 درصد و در نوع عسلی تا 30 درصد اسانس دارد.

نام فارسی آن باریجه، اشق، بارزد، بیرزد یا قاسنی است .

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

باریجه گیاهی است که تنها یک بار گل می دهد و گل های آن زرد رنگ و به صورت چتر مرکب است. از تمام اندام های گیاه بوی تند و مخصوصی به استشمام می رسد. ریشۀ آن در زمین مانند چغندر قند و به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه است.

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

با بریدن لایه‌ای نازک از این ریشه، مایعی صمغ مانند به رنگ شیر بیرون می‌زند که در اثر گذشت زمان که در اصطلاح «مدار» خوانده می‌شود به زرد و سپس قرمز تغییر رنگ می‌دهد. ابزاری که برای بهره برداری از این گیاه استفاده می‌شود عبارتست از: تیشه برای کندن پای آن که در اصطلاح به این عمل «پاورداری» گفته می‌شود. تیغی دسته دار و به شکل داس با دسته‌ای چوبی و بلند به اندازۀ ۴۰ سانتیمتر برای بریدن لایه‌ای نازک از روی ریشه که در اصطلاح اهل فن بِبُرّی (با تشدید را) خوانده می‌شود.

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

فصل برداشت شیره باریجه در شهرستان گرمه معمولا  از اواخر بهار تا پایان تابستان است.

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

این گیاه در مناطق کوهستانی مرکزی و شمال شرق ایران می‌روید و در شهرستان گرمه نیز از مناطق کوهستانی روستای آرمادلو برداشت می شود .

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

 خواص داروئی و کاربرد درمانی

در کتاب معتبر مارتیندل اثرات آنتی اسپاسم، اکسپکتورانت و کارمیناتیو آن ذکر شده و کاربرد اصلی آنرا در صنایع غذایی به عنوان طعم و عطر دهنده معرفی کرده است. خواص درمانی آن شامل اثرات نیرو بخش، ضد تشنج، دفع درد معده، مقوی معده و ترمیم کننده زخم های سطحی است. همچنین اثرات شیر افزا، ضد عفونی کننده، مقوی رحم و ملین آن گزارش شده است.

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

مصرف غذایی

امروزه باریجه بیشتر بعنوان طعم دهنده در محصولات غذایی مانند نوشابه های غیر الکلی و فرآورده های گوشتی و یا معطر کننده مصرف دارد. بنابر اعتقاد دامداران مصرف بوتۀ باریجه بوسیله حیوانات اهلی در تولید شیر آنها مؤثر است لذا در افزایش شیر می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو

کاربرد بهداشتی و آرایشی

باریجه در تهیه عطر و ادوکلن مصرف فراوانی در کشورهای مختلف جهان دارد. باریجه یک ماده مهم در تثبیت عطرها است و در فرآورده های آرایشی و بهداشتی نیز مورد مصرف می باشد. مصارف صنعتی باریجه در تهیه نوعی چسب مخصوص (چسب الماس) است.

باریجه+قسنی+شهرستان گرمه+آرمادلو


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است