■ قلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویر

■نوشته شده در:1395/01/02

قلعه خداوردی درق در دل کوه‌های برجستان در فاصله ۲۰ کیلومتری این شهر قرارگرفته و گویا در زمان‌های خیلی قبل مکانی برای کنترل دام‌ها و مراتع پایین‌دست بوده است.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، قلعه خداوردی شهر درق در دل کوه‌های برجستان در فاصله ۲۰ کیلومتری این شهر قرارگرفته و گویا در زمان‌های خیلی قبل مکانی برای کنترل دام‌ها و مراتع پایین‌دست بوده است و شکل و مصالح به‌کاررفته در آن شبیه قلعه جلال‌الدین گرمه است.

آثار باستانی فراوانی که در اين محدوده از شهرستان گرمه بر جای مانده از قبيل بقايای بناهای مسکونی، راه‌های خاکی قديمی، پل‌های قديمی و همچنين تپه‌های باستانی، حاکی از آن است که در گذشته اين منطقه از رونق خاصی برخوردار بوده و دارای جمعيت زيادی بوده است.

وجود تپه‌های باستانی در اين ناحيه روايت از تمدنی بسيار کهن در اين منطقه دارد که هم‌اکنون زير خروارها خاک مدفون گشته است.

 اين منطقه همچنين يکی از راه‌های مهم ارتباط بين دشت‌های مرکزی ايران و شمال خراسان بوده است.

خاطرنشان می‌گردد قلعه خداوردی به شماره ثبت ۱۸۷۳۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

قلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویرقلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویرقلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویرقلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویرقلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویرقلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویرقلعه خداوردی درق نمادی از تمدن کهن شهرستان گرمه / تصاویر

انتهای پیام/

عکس : شاه محمدی

در تلگرام به ما بپیوندید


نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است