■ آرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویر

■نوشته شده در:1395/01/03

آرامگاه باغ مزار یکی از آثار منحصربه‌فرد قرن هفتم هجری در شهرستان گرمه است که به‌دقت مشخص نیست چه شخصیتی در آن دفن شده است.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، آرامگاه باغ مزار یکی از آثار منحصربه‌فرد قرن هفتم هجری در شهرستان گرمه است که به‌دقت مشخص نیست چه شخصیتی در آن دفن شده است.

 این بنا با مصالح آجر و ملات گچ ساخته‌شده و در زمان آبادانی در مرکز باغی قرار داشته است.

 پلان بنا از نوع چهارطاقي گنبد دار است که از داخل مربع و از خارج هشت‌ضلعی است. چهارگوشۀ بنا با طاق‌نماهای تزئيني متشكل از دو بازوي بلند با تاج پیش‌آمده نماسازی شده که هر بازو يكي از پایه‌های طاق ايوان را شكل می‌دهد.

 شيوه آجرچینی خفته راسته در طاق‌نماها، فيلپوشها و نماسازی گنبد در منطقه بی‌نظیر است. شاکلۀ کلی بنا حاکی از آن است که اینجا مدفن شخصیت بزرگ و تأثیرگذاری در منطقه بوده است که امید می‌رود در آینده با مطالعات تاریخی و باستان‌شناختی بازشناسی شود.

این بنای ارزشمند که در مرکز شهر گرمه واقع شده است با شماره ۱۳۸۰/۳ در فهرست آثار ملي به ثبت رسیده است.

خاطرنشان می‌گردد قناتی تاریخی نیز در جوار آرامگاه باغ مزار گرمه وجود دارد که آب خروجی از آن بخش اعظمی از زمین‌های کشاورزی این شهر را سیر آب می‌کند.

آرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویرآرامگاه باغ مزار گرمه، منحصربه‌فردترین اثر قرن هفتم / تصاویر

انتهای پیام/

در تلگرام به ما بپیوندید


نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است