■ تعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویر

■نوشته شده در:1395/01/04

ایام نوروز بهترین فرصت برای بازدید از مناطق تاریخی، گردشگری و فرهنگی است و یکی از مکان‌هایی که در این ایام از جاذبه‌های توریستی برخوردار است مسجد جامع شهر ایور است.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، در گذشته در هر مكاني كه مسجد احداث می‌شد معمولاً مركز شهر نيز در اطراف آن قرار داشت و يا اصولاً تمام کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های موجود از محلي كشيده می‌شد كه مسجد در آنجا احداث شده بود و نزديك بودن به بازار و محدوده دارالحكومه كه مكان خوبي براي ابلاغ فرامين حكومت به مردم بود در ساخت مسجد لحاظ می‌شد.

 اين مساجد معمولاً مساجد بزرگ روستا و شهر محسوب می‌شدند كه نسبت به ساير مساجد از اهميت بالايي برخوردار بودند و به لحاظ مساحت نيز از ساير مساجد بزرگ‌تر بودند و اصولاً از جمله مساجدي بودند كه همه‌روزه در آن اقامه نماز به جماعت، برگزاری مراسم مذهبي، ايراد خطبه‌ها و تدريس علوم نيز در آنجا برگزار می‌شده است.

تعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویر

بزرگ‌ترین كارهايي كه در اين مساجد انجام می‌شده اقامه نماز جمعه بوده است. در گذشته‌های دور اين مساجد از اهميت و اعتبار خاصي هم برخوردار بوده‌اند كه به مساجد جامع و آدينه معروف شده‌اند و نمونه‌هایی از آن‌ها را در سراسر كشور می‌توان مشاهده كرد.

در شهرستان گرمه نيز مسجد جامع شهر ایور نمونه‌ای از این‌گونه مساجد است. اين بناي تاريخي متعلق به قرون متأخر اسلامي در سال ۱۱۷۱ قمري احداث شده است كه ۲۵۳ سال از عمر آن می‌گذرد.

تعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویر

تاريخ ساخت این بنا بر لوح سنگي در يكي از ستون‌های مسجد قيد شده است. لوح مذكور داراي ۷۰ سانتيمتر طول و ۲۲ سانتيمتر عرض و به‌صورت طولي بر روي ستوني نصب شده است.

 اين سنگ سياهرنگ جنس نرمي دارد و در ۹ خط نستعليق شكسته نوشته‌شده و در ارتفاع ۸۰ سانتيمتري نصب‌شده كه بر روي آن پس از عبارت بسم‌الله الرحمن الرحيم هشت مصرع شعر نوشته شده است.

تعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویر

 پس از اتمام اشعار متن در زير مصرع آخر تاريخ ايجاد مسجد یعنی سال ۱۱۷۱ هجري حكاكي شده است.

طبق اين لوح، باني مسجد رحيم بك است كه پس از بازگشت از سفر روحاني حج اين مسجد را بنا كرده است كه توسط قنبر علي خراساني ساختمان آن به اتمام رسيده است.

تعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویر

این مسجد تاریخی با مصالح خشت و گل ساخته‌شده و سقف آن با گنبدهای کوچک ضربی پوشش یافته که پایۀ آنها بر روی هفت ستون و شش نیم ستون مدور بزرگ قرار گرفته است.

مسجد جامع شهر ايور از توابع شهرستان گرمه به شماره ۱۷۳۸۴ مورخ ۶/۱۲/۱۳۸۵ در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

تعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویرتعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویرتعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویرتعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویرتعطیلات نوروزی با مسجد جامع شهر ایور / تصاویر

انتهای پیام/

در تلگرام به ما بپیوندید


نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است