■ روستاي هدف گردشگري دشت / تصاویر

■نوشته شده در:1395/01/08

روستاي دشت در ۸۰ کيلومتري شمال غرب گرمه، در مسير جاده بجنورد- گرگان واقع شده است و مناظر زیبای این روستا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، واپسین روستایی که در منتهی‌الیه شرقی استان خراسان شمالی، قبل از ورود به جنگل گلستان در سمت چپ جاده قرار دارد؛ روستای دشت است که البته از کنار جاده قابل‌رؤیت نیست.

 روستای دشت تا جاده‌ی اصلی حدود چهار کیلومتر فاصله دارد. این روستا در حاشیه‌ی غربی جنگل واقع است؛ بهترین نقطه‌ای که ازآنجا می‌توان به درون جنگل بکر وارد شد همین روستاست.

در اهمیت جنگل گلستان و روستای دشت همین بس که زمانی که جنگل گلستان در سال ۱۳۵۴ به پارک ملی ایران تغییر نام پیدا کرد و در فهرست میراث یونسکو به‌عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره زمین به ثبت رسید و پس از انقلاب ۵۷ به نام «پارک ملی گلستان» تغییر نام داد یکی از پایگاه‌های جنگلبانی در این روستا مستقر شد و امروز نیز مردم این روستا باعث مهار بسیاری از آتش‌سوزی‌های این منطقه جنگلی می‌شوند.

 روستای دشت اولین روستای شهرستان گرمه از ورودی جنگل گلستان به استان خراسان شمالی است و در دوراهی این روستا مجتمع خدماتی مجهزی وجود دارد که می‌توان از آن به‌عنوان مسافرخیزترین منطقه خراسان شمالی نام برد.

آب‌وهوای روستای دشت از نوع معتدل کوهستاني است و به دليل نفوذ هواي مرطوب درياي مازندران مراتع سرسبز و در بخش‌هایی پوشش تنک جنگلي دارد.

 محيط مناسب دشت در دوره باستان نيز جمعيت‌هاي بومي را به خود جذب کرده و امروزه آثار آن به شکل قلعه، سردابه، تپه و محوطه‌هاي باستاني نمود يافته است.

 عمده‌ترین صنایع‌دستی روستاي دشت، شال و قالی‌بافی است و در بين ورزش‌های محلي آن، کشتي باچوخه سرآمد است.

 سوغات دشت، انواع تخمه آفتابگردان است. پخت غذاهاي سنتي شامل انواع آش و نان محلي و رواج مراسم و آيين‌هاي محلي هم چون جشن برداشت گندم، جشن نوروز، سیزده‌بدر و مراسم سوگواري ايام محرم به اين روستا چهره خاصي بخشيده است.

خاطرنشان می‌گردد روستاي دشت در ۸۰ کيلومتري شمال غرب گرمه، در مسير جاده بجنورد- گرگان واقع شده است.

انتهای پیام/

عکس: صالحی دهیار روستای دشت

در تلگرام به ما بپیوندید


نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است