■ اعمال روز عید قربان

■نوشته شده در:1395/06/21

روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان یادآور تجلی اوج ایمان و عشق در وجود پیامبری است که در پرتو انوار اندیشه‌های بلند و الهی خویش، از سوی معشوق در بوته آزمایشی بس عظیم و دشوار قرار گرفت.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، روز عید قربان از اعیاد مهم اسلامى است.

 این روز یادآور اخلاص و بندگى حضرت ابراهیم (علیه‌السلام) در برابر پروردگار خویش است، آنجا که فرمان حق براى ذبح اسماعیل صادر شد و ابراهیم آن بنده فرمان‌بردار خداوند آماده اجراى این فرمان شد و اسماعیل را به قربانگاه برد و کارد بر حلقومش نهاد، ولى ندایى رسید که اى ابراهیم از عهده این آزمون الهى برآمدى! دست نگهدار که فرمان‌برداری خویش را به‌درستی اثبات کرده‌ای.

 جبرئیل همراه با «قوچى» فرود آمد و ابراهیم آن را قربانى کرد و سنّت قربانى در منا از آن روز برقرار شد، این روز، روز عید و خوشحالى و سرور است زیرا علاوه بر اینکه بنده‌ای مخلص از آزمونى دشوار، سربلند بیرون آمد و بندگى خویش را در پیشگاه خداى بزرگ ثابت کرد، گروه عظیمى از بندگان مخلص خدا به او تأسّى جسته، به زیارت‌ خانه خدا می‌شتابند و مراسم منا و ازجمله، قربانى را انجام می‌دهند.

براى عید قربان اعمالى چند نقل شده است:

1 ـ غسل کردن است که به گفته مرحوم «علامه مجلسى»، غسل در آن روز سنّت مؤکّد است تا آنجا که بعضى از علما آن را واجب دانسته‌اند.

 2 ـ نماز عید قربان است و نحوه انجام آن، به همان کیفیتی است که در نماز عید فطر گفته شد و نماز عید قربان در زمان غیبت امام (علیه‌السلام) مطابق مشهور فقهاى عظام، سنّت مؤکّد است.

 

3 ـ مستحب است دعاهایى را که پیش از نماز عید و قبل از آن وارد شده است بخواند.

 به فرموده مرحوم «علامه مجلسى»، بهترین دعاها، دعاى چهل و هشتم «صحیفه کامله سجّادیه» است که اوّلش این است: أللّهُمَّ هذا یَومٌ مُبارَک و اگر دعاى چهل و ششم را نیز بخواند بهتر است.

 4 ـ خواندن دعاى ندبه در این روز و سایر اعیاد مستحب است.

 5 ـ قربانى کردن در این روز براى همه مستحب مؤکّد است و بسیار سفارش شده است تا آنجا که برخى از علما آن را بر کسانى که توانایى دارند واجب دانسته‌اند و مستحب است بعد از نماز عید، کمى از گوشت آن بخورد.

 و نیز مستحب است هنگام قربانى این دعا را که از امام صادق (علیه‌السلام) نقل‌شده است بخواند:

 وَجَّهْتُ وَجْهِىَ لِلَّذى فَطَرَ السَّمواتِ وَ الاَرْضَ، حَنیفاً مُسْلِماً وَ ما أنَا مِنَ الْمُشْرِکینَ، إنَّ صَلاتى وَ نُسُکى وَ مَحْیاىَ وَ مَماتى لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ، لا شَریکَ لَهُ، وَ بِذلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمینَ. اَللّهُمَّ مِنْکَ وَلَکَ، بِسْمِ اللّهِ وَاللّهُ اَکْبَرُ. اَللّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنّى.

 

«من روى خود را به‌سوی کسى کردم که آسمان‌ها و زمین را آفریده; من در ایمان خود خالصم و از مشرکان نیستم. نماز و قربانى و زندگى و مرگم براى خداوندى است که پروردگار جهانیان است. شریکى براى او نیست. من به این برنامه مأمور شدم و از مسلمانانم. خدایا از تو و براى توست. به نام خدا و خداوند بزرگ‌تر است. خدایا از من قبول فرما.»

 بسیار مناسب است افراد توانگر، در این روز قربانى نمایند و اکثر آن را به فقرا و نیازمندان انفاق کنند و به همسایگان و آشنایان نیز بدهند.

 در روایتى است که امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: امام على بن الحسین و امام باقر (علیهم‌السلام) گوشت قربانى را سه قسمت می‌کردند; یک قسمت آن را به همسایگان می‌دادند و یک قسمت آن را به نیازمندان و قسمت سوم را براى اهل خانه نگه می‌داشتند.

6 ـ تکبیرات مشهور زیر را بگوید: براى کسانى که در این ایّام توفیق حضور در مراسم حج و صحراى «منى» را دارند، بعد از پانزده نماز این تکبیرها را می‌خوانند; از نماز ظهر روز عید، شروع کرده تا نماز صبح روز سیزدهم; ولى کسانى که در آنجا نیستند، بعد از ده نماز آن‌ها را می‌خوانند، از نماز ظهر روز عید آغاز نموده تا نماز صبح روز دوازدهم و آن تکبیرها مطابق روایت کتاب شریف «کافى» چنین است:

 اَللهُ اَکْبَرُ، اَللهُ اَکْبَرُ، لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ وَ اللهُ اَکْبَرُ، اَللهُ اَکْبَرُ و للهِ الْحَمْدُ، اَللهُ اَکْبَرُ عَلى ما هَدانا; اَللهُ اَکْبَرُ عَلى ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الاَْنعامِ; وَ الْحَمْدُ لِلّهِ عَلى ما أبْلانا.

«خدا بزرگ‌تر از توصیف است معبودى جز خدا نیست و خدا بزرگ‌تر است و ستایش خاص خداست خدا بزرگ‌تر است بر آنچه ما را راهنمایى کرد خدا بزرگ‌تر است بر آنچه روزیمان کرد از چهار پایان انعام (شتر و گاو و گوسفند) و ستایش خاصّ خداست براى آن‌که آزمود ما را.»

 حداقل این تکبیرها را بعد از نماز در این ایّام، یک‌بار بگوید ولى اگر تکرار نماید، بهتر است و حتّى اگر بعد از نوافل نیز بگوید خوب است.

انتهای پیام/ز

 


نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است