■ کنگره سه هزار شهید و تجربه همدلی و انسجام جمعی در استان

■نوشته شده در:1395/08/05

مفهوم همدلی و همزبانی از موضوعات اساسی در جامعه شناسی محسوب می شود. از دیدگاه متفکرین جامعه شناسی، همدلی پایه نظم اجتماعی را تشکیل داده و ایجاد و گسترش زمینه های وفاق و همبستگی اجتماعی، موجبات فعالیت و مشارکت گستردۀ افراد جامعه را فراهم می آورد.


بهم پیوستگی اجتماعی در صورت همدلی ضامن ثبات سازمان اجتماعی قلمداد می شود. همدلی در گروه به معنای آن است که گروه وحدت خود را حفظ کند و با عناصر وحدت بخش خود تطابق و همنوایی یابند.همدلی و همزبانی دلالت بر توافق جمعی میان اعضای دولت و مردم یک جامعه دارد و آن عامل پذیرش و درونی کردن نظام ارزشی و هنجاری یک جامعه و وجود تعلق جمع ( احساس ما کردن) و نیز وجود تراکمی از تعامل در میان افراد و همزبانی عبارتست از مشارکت سیاسی،مشارکت اجتماعی،پایبندی و شرکت در فعالیت های مذهبی،عدم بیگانگی اجتماعی و قوم گرایی می باشد. همچنانکه در سطور بالا آمد اگر هم دولت و هم ملت از این آرمان ها،اهداف،ارزش ها تعریف و تصویر مشترکی داشته و در قبال تحقق اهداف و پاسداری از ارزش ها احساس مسئولیت مشترک داشته باشند.بدیهی است سرمایه ها ،استعدادها و توانایی های ملی در این مسیر به کار گرفته خواهد شد و از هدر رفتن آن ها جلوگیری می شود. 
بنابراین به لحاظ علم جامعه شناسی هرچقدر اقدامات و فعالیت های مشترک افراد جامعه بیشتر باشد روحیه تعاون و همدلی در جامعه رو به رشد گذاشته و خروجی نهایی آن سلامت و پیشرفت آن واحد اجتماعی خواهد بود. 
استان خراسان شمالی به عنوان یکی از استان های کوچک کشور دارای سوابق مختلف اجرایی بوده است که به نوعی این فعالیت ها تجلی بخش همدلی و همزبانی در کار و عمل بین مجموعه های مختلف کشوری و لشکری و مردم بوده است ولی در این میان تجربه برگزاری کنگره سه هزار شهید استان خراسان شمالی به برکت مشارکت آحاد مردم و دستگاه های اجرایی یکی از کم بدیل ترین این تجربیات بوده است.
اجلاسیه ای که طی چهار روز  میزبان بیش از 20 هزار نفر مدعو از سراسر استان ، هفت چهره برجسته و تراز اول کشور و برنامه های هدفمند و کاربردی بود، کنگره بزرگی که طی دو سال کار منظم در قالب 18 کمیته همه دستگاه های اجرایی استان را درگیر خویش کرده بود به خوبی توانست موجی از جریان سازی را یا همدلی عمومی و مشارکت آحاد مردم اجرا کند. 
امروزه متاسفانه عرصه فرهنگ به جهت دیربازده  و نامحسوس بودن یکی از مظلوم ترین و شوربخت ترین عرصه های مملکت و کشور ماست تا جای که نگاه دولت های مختلف به آن یک نگاه درجه چندمی و سرجهازی است، با تاملی کوتاه در جوامع به اصطلاح پیشرفته این نکته به روشنی اثبات خواهد شد که پرداختن به موضوعات فرهنگی و ارزشی یکی از اولویت های اساسی مسئولان اجرایی آنها است تا جایی که فقط برای تولید یک فیلم در راستای تبلیغ یک ارزش خاص میلیاردها دلار هزینه میشود یا اینکه هزینه های سنگین صرف بازتولید یک ارزش و باور فرهنگی می شود تا جایی که در کشور آلمان که خود آغاز گر جنگ جهانی دوم بوده و میلیون ها نفر به دست و دستور دیکتاتوری به اسم هیتلر کشته شدند ولی باز سالگرد آغاز جنگ پاس داده می شود و منزل و وسایل آن دیکتاتور تبدیل به موزه فرهنگی می شود. بنابراین پرداختن به موضوعات فرهنگی با هدف باز تولید یک باور و ارزش به هیچ عنوان هزینه نیست بلکه سرمایه گزاری هدفمند است سرمایه گزاری که خروجی آن در نسل بعد متبلور خواهد شد و نتیجه پایانی آن هدایت جامعه در مسیر ارزش های اصیل خود است.
امروز در کشور عزیز جمهوری اسلامی ایران بلا شک یکی از مهم ترین و اصیل ترین ارزش فرهنگی، باور به شهدا راه شهدا و سبک زندگی و مسیر نورانی آنهاست، پروانه های عاشقی که مشتاقانه در راه وصال دست از تمام تعلقات دنیای شستند و به دیدار وصال شتافتند، امروز اگر دشمن به خود حتی جرئت جسارت به این مرز و بوم را نمیدهد بدون هیچ تردیدی نشاط گرفته از فرهنگ شهید و شهادت است فرهنگی که نمونه ای بسیار کوچک و جزیی آن را تمام جبهه کفر و استکبار در برابر دسته های از مردان جبهه مقاومت در سوریه و عراق شاهد اند. جان بر کفانی که هرجا انقلاب به گلوگاه های خطر نزدیک می شود سینه چاک به میدان نبرد آمده و به پشتوانه  الله و رهبری معنوی کارهای را انجام می دهند که به تعبیر خود مستکبران با هیچ منطق مادی توجیه پذیر و شدنی نیست، لذا امروز نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند این فرهنگ و زنده نگه داشتن ارزشها و باورهای آن است و لذا استمرار و مداومت در برگزاری یادواره ها، کنگره ها و اجلاسیه های با محوریت شهدا و با هدف زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت  امری اجتناب ناپذیر و به غایت لازم و ضروری است که الحمدالله مسئولان استان و آحاد مردم نشان دادند که در کنگره سه هزار شهید این باور و اعتقاد به خوبی تبلور پیدا کرد.
هادی حسن دوست- کارشناس ارشد علوم اجتماعی 

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است