■ چله برون برای عروس، رسم زیبای مردم گرمه در طولانی ترین شب سال

■نوشته شده در:1395/09/30

آداب‌ و رسوم شب چله در شهرستان گرمه ريشه در گذشته‌ها دارد؛ آدابي نيك كه از گذشتگاني نيك‌آيين، نيک‌انديش و نیک‌سرشت براي ما به يادگار مانده است.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، جشن شب يلدا از هزاران سال پيش در سرزمين پهناور ايران برگزار مي‌شده است، به اعتقاد نياكان ما يلدا روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر است، آنان روز و روشنايي خورشيد را نشانه‌اي از آفريدگار يكتا مي‌دانستند و شب و تاريكي را نشانه‌هايي از اهريمن.

يلدا اما نشان‌گر آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی و طولاني شدن دوباره روز نسبت به شب است، ايرانيان باستان اين شب را شب تولد الهه مهر (ميترا) مي‌دانستند و به همين دليل نيز آن را جشن مي‌گرفتند، آتشي مي‌افروختند و بر گرد آن شادمانه پايكوبي مي‌كردند.

شب يلدا در شهرستان گرمه

یلدا و آیین‌های این شب در گذر زمان دستخوش تغییراتی شده است و در شهرستان گرمه نیز آداب این شب با تغییراتی اندک به شکل ویژه گرامی داشته می‌شود.

در سال‌هاي گذشته در شهرستان گرمه به این شب، شب چله گفته می‌شد و امروزه این شب را شب یلدا مي‌نامند که چله بزرگ و چله كوچك از اصطلاحات رايج در اين منطقه بود.

در حال حاضر در شهر گرمه شب‌نشيني اقوام و خانواده‌ها همانند گذشته مرسوم است، همانند گذشته بساط سفره شب چله و خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون به راه است.

در گذشته در اين شب کرسی‌ها، پایگاه شعرخوانی، قصه‌گویی، فالگیری و داستان خواني بود اما اكنون اين رسوم كمتر اجرا مي‌شود و غالباً به تفألی به حافظ شيرازي خلاصه شده است.

يكي از رسوم مردم گرمه در شب چله كه تاكنون نيز باقی‌مانده، چله بردن براي عروس است، چله‌اي كه بنام عروس بوده اما بيشتر به كام خانواده عروس است.

در اين رسم بانوان خانواده داماد، ظرف‌های ميوه و شيريني را به همراه هديه‌هايي براي عروس، به خانواده وي اهدا مي‌كنند و مادر عروس نیز به رسم یادبود لباسی و یا پارچه‌ای را در سینی خالی می‌گذارد و به منزل داماد می‌فرستد.

در گذشته اين هديه‌ها ساده و غالباً کم‌هزینه بود اما متأسفانه در روزگار فعلي سادگي گذشته تا حدودي از ميان رفته و چله بردن براي خانواده عروس، خود به يكي از دغدغه‌ها و مشكلات داماد و خانواده وي تبدیل شده است.

انتهای پیام/


نظر شمانام:
ایمیل:  
نظر*:  
انصراف
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است