<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ معضلی به نام بیکاری و کوچ اجباری جوانان گرمه ای/ روایتی تلخ از بیکاری جوانان گرمه

■نوشته شده در:1396/04/20

کوچ پرندگان را همه دیده و علت این کار غریزی کاملا آشکار است، اما علت مهاجرت تعداد بسیاری از جوانان شهرستان گرمه چیست؟


به گزارش  پایگاه خبری گرمه، پدیده بیکاری جوانان و ناتوانی در یافتن شغل یکی از بزرگترین معضلات و آسیب‌هایی است که امروز در جامعه وجود دارد و این مسئله به شدت خانواده‌ها را با خود درگیر کرده است. این معضل در مورد بیکارانی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند، به‌مراتب بدتر و بحرانی‌تر از سایر گروه‌های بیکار است.

در شهرستان گرمه نیز به دلیل عدم وجود صنایع بزرگ، کار و اشتغال کمتر در دسترس است و جوانان این شهرستان مجبور می‌شوند پس از اتمام مراحل تحصیل برای ایجاد شرایط مطلوب‌تر اقتصادی به شهرستان‌ها و استان‌های همجوار مهاجرت نمایند که معمولاً قطب این مهاجرت‌ها شهرستان‌های استان سمنان است.

بعضی از این جوانان به امید کسب شغل بهتر روانه کلان‌شهرها می‌شوند و مشکلات و سختی‌های زندگی در این شهرها برای آنها چند برابر می‌شود، زندگی در شهری بزرگتر با آداب‌ورسومی متفاوت، دل کندن از خانواده و درگیر شدن با مشکلات جوامع بزرگتر از مهمترین این دغدغه‌ها است.

سال‌ها سیاست‌گذاری و تلاش دولت‌ها نتوانسته منجر به توزیع عادلانه ثروت، موقعیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در مناطق مختلف کشور و حتی در بین شهرستان‌های استان خراسان شمالی شود و همین موضوع این اختلال را در نظام اقتصاد ایجاد کرده است و شاید اگر در شهرستان گرمه نیز همچون سایر شهرستان‌های استان یکی از صنایع بزرگ موجود بود دیگر شاهد چنین مشکلاتی در حوزه اشتغال نمی‌بودیم.

بی‌شک صنایع بزرگ علی‌رغم اینکه می‌توانند حجم زیادی از نیروهای بیکار یک منطقه را به‌صورت مستقیم بکار گیری نمایند خود باعث رونق صنایع پایین‌دستی و ایجاد مشاغل غیرمستقیم می‌شوند و این امر توسعه اقتصادی در همه بخش‌های یک جامعه را فراهم می‌کند.

اما متأسفانه عدم توزیع عادلانه صنایع بزرگ و گرفتن فرصت‌ها از جوانان و عدم فراهم کردن زمینه مناسب سرمایه‌گذاری در راستای اشتغالزایی برابر و عادلانه در مناطقی که گاها کمتر موردتوجه مسئولان واقع می‌شوند رشد و بالندگی سالم را از جوانان آن مناطق می‌گیرد و آنها را وادار به مهاجرت و تغییر سکونتگاه می‌کند، حرکتی منفی که در سلامت روحیه جوانان تأثیرات منفی به سزایی خواهد داشت.

جوانانی که به خاطر رنج بیکاری عزب می‌مانند

بیکاری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات امروز کشور بسیاری از خانواده‌ها را درگیر خود کرده و والدین به‌تبع بروز این مشکل، نگران اشتغال فرزندان خود هستند. آمارها نشان‌دهنده این است که يکي از دلايل افزايش جرائم در جامعه بيکاري بوده و بسیاری از روانشناسان و آسیب شناسان اجتماعی، بيکاري را منشأ بسياري از بیماری‌های روحي و رواني و ترويج بزه در جامعه می‌دانند.

در شهرستان گرمه نیز بیکاری به‌عنوان یکی از مهمترین معضلات، باعث بروز آسیب‌های اجتماعی دیگری در جامعه و نسل جوان شده است و شاید بتوان مهمترین این معضلات را عدم علاقه افراد به ازدواج و تشکیل خانواده عنوان کرد.

کمالی یکی از جوانان شهرستان گرمه در همین رابطه می‌گوید: با اینکه ۲۵ سال از عمرم می‌گذرد هنوز نتوانسته‌ام برای خود شغلی مهیا نمایم و با این شرایط که خود سرباری برای خانواده هستم دوست ندارم با ازدواج، مشکلات خود و خانواده‌ام را دوچندان نمایم.

وی با بیان اینکه همه انسان‌ها ازدواج کردن و تشکیل خانواده را دوست دارند افزود: تشکیل زندگی مشترک باعث ایجاد برنامه در زندگی و پیشرفت هر فردی خواهد شد اما باید این واقعیت را قبول کرد که تشکیل زندگی با دست‌خالی می‌تواند مشکلات و عواقب بعدی را ایجاد نماید.

وی که معتقد است برای تشکیل زندگی مشترک باید از حداقل‌های اقتصادی برخوردار بود از مسئولین درخواست دارد با توجه به بخش خصوصی و ایجاد شرایط مطلوب برای ورود سرمایه‌گذاران به شهرستان در جهت رفع مشکل بیکاری جوانان گرمه‌ای گام بردارند.

 تحصیل‌کرده‌هایی که رنج بیکاری می‌کشند

 جوانان تحصیل‌کرده دارای تحصیلات دانشگاهی بیشترین درصد آمار بیکاری در کشور را به خود اختصاص می‌دهند که متأسفانه در شهرستان گرمه نیز وضعیت به همین صورت است.

طایفی از دیگر جوانان بیکاری گرمه‌ای است که باوجود دارا بودن تحصیلات دانشگاهی، روزهای متمادی در محل تجمع کارگران فصلی منتظر می‌ماند تا سر ساختمان رفته و آن روز با کار کردن به‌عنوان یک کارگر ساختمانی لقمه‌ای نان حلال درآورده و سر سفره خانواده خود ببرد.

وی می‌گوید: اگر ذره‌ای تصور این روزها را داشتم هرگز به دانشگاه نمی‌رفتم و از همان سن ۲۰ سالگی وارد بازار کار می‌شدم و قطعاً تا الآن که ۲۸ ساله هستم، می‌توانستم سرمایه‌ای برای خود دست و پاکرده و مستقل زندگی کنم.

 مسئولان فقط وعده می‌دهند

حسینی نیز جوانی برومند از خطه شهیدپرور شهرستان گرمه است که با گذشت ۳ سال از آغاز زندگی مشترکش، درد بیکاری را همراه دارد و می‌گوید: من مدرک کارشناسی ارشد دارم ولی هنوز نتوانسته‌ام شغلی پیدا کنم.

وی ادامه می‌دهد: مسئولان همواره وعده می‌دهند که مشکل بیکاری در گرمه را برطرف می‌کنیم ولی آنان هیچ‌وقت وعده‌های خود را عملی نکرده‌اند.

این جوان تصریح کرد: شهرستان ما به دلیل عدم برخورداری از صنایع بزرگ و درآمدزا، کمتر موردتوجه مسئولین استانی و کشوری قرار می‌گذرد و به همین دلیل نیز آمار بیکاری آن از شهرهای دیگر استان بیشتر بوده و این عادلانه نیست.

مهاجرت آسانترین راه است

یکی از جوانان گرمه‌ای که در شرکتی خصوصی در شهرستان سمنان مشغول فعالیت است اظهار می‌دارد: با گذشت ۳ سال از فارغ‌التحصیلی نتوانستم در شهرستان گرمه شغلی برای خود پیدا نمایم و بخاطر اینکه فشار موجود بر روی خود و خانواده‌ام را کمتر کنم به این شهرستان سفر کرده و حاضر شدم با کمترین حقوق و بدترین شرایط کاری مشغول فعالیت شوم.

وی ادامه داد: در مدت ۳ سالی که در گرمه بودم چندین بار برای ایجاد شغل اقدام کردم اما متأسفانه به دلیل شرایط اقتصادی که در کشور حاکم است راه‌اندازی مشاغل آزاد برای جوانانی که از پشتوانه قوی برخوردار نیست ریسک محسوب شده و افراد کمتری حاضر به سرمایه‌گذاری در بخش‌های خصوصی می‌شوند.

وی با بیان شرایط سخت و مخارج سنگین زندگی در شهرهای بزرگتر، گفت: اگر روزی مطمئن شوم که حقوق دریافتی حال حاضرم را در شهر گرمه خواهم داشت بدون فوت وقت به شهر خود باز خواهم گشت.

آخوندی از دیگر جوانان گرمه‌ای است که تاکنون ۲ بار تجربه راه‌اندازی مراکز خدماتی – آموزشی را در شهر گرمه داشته و متأسفانه در هر دو بار نیز به علت عدم استقبال با شکست مواجه شده است.

وی درباره وضعیت کنونی شهرستان گرمه می‌گوید در حال حاضر، مردم تنها به دنبال تأمین نیازهای اساسی خود هستند و در شهرستانی‌هایی همچون گرمه که صنایع بزرگ وجود ندارند رغبت افراد برای سرمایه‌گذاری کمتر است.

وی ادامه می‌دهد علی‌رغم اینکه دوست ندارم زادگاه خود را ترک کرده و به شهرهای دیگر مهاجرت کنم اما با دو بار شکست در ایجاد کسب‌وکار و پیشنهاداتی که از سوی شرکت‌های خصوصی دیگر شهرستان‌ها وجود دارد، شاید روزی ناچار شوم این شهرستان را برای همیشه ترک نمایم.

کامیونداری و صنایع مرتبط، جوابگوی نیاز جوانان نیست

حسن‌زاده که چندین سال سابقه فعالیت بر روی کامیون را داراست ضمن گلایه از وضعیت موجود در عرصه اشتغال می‌گوید: بیش از ۴ سال در دانشگاه‌های استان کرمان با تحمل سختی‌های فراوان مشغول تحصیل بوده‌ام؛ به امید آنکه روزی بتوانم شغل مرتبط با رشته تحصیلی‌ام را داشته باشم اما متأسفانه پس از فارغ‌التحصیلی مجبور شده‌ام بر روی کامیون پدرم کار کنم تا بخشی از مخارجم تأمین شود.

وی با بیان اینکه حتی کامیون داری و صنایع مرتبط با آن نیز در حال حاضر که رکود تمامی کشور را در برگرفته نمی‌تواند مخارج خانواده‌ها را تأمین کند افزود: اکثر جوانان گرمه‌ای با اینکه سالهای متمادی را به تحصیل اختصاص می‌دهند اما درنهایت مجبور می‌شوند همه اندوخته علمی خود را کنار گذاشته و به رانندگی، تراشکاری و امور مربوط به صنعت کامیون بپردازند.

این جوان گرمه‌ای با بیان اینکه در حال حاضر کارگاه‌های صنعتی کوچک موجود در شهرستان گرمه جوابگوی نیاز قشر تحصیل‌کرده این شهرستان نیست اظهار داشت: مسئولین استانی و کشوری باید با دید بازتری به این شهرستان نگاه کرده و با استقرار صنایع بزرگتر معضل بیکاری و آسیب‌های ناشی از آن را از این منطقه دور سازند.

سرمایه‌گذاری و استقرار صنایع بزرگ نیاز امروز گرمه

یکی از اساسی‌ترین برنامه‌ها برای رفع مشکل بیکاری در شهرستان گرمه، استقرار واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرک صنعتی این شهرستان خواهد بود که متأسفانه مدت‌هاست این امر به حال خود رهاشده و شاید بتوان گفت از این شهرک صنعتی تنها نامی بیشتر باقی نمانده است.

 همچنین توجه به صنایع کوچک فعال شهرستان گرمه و ایجاد زمینه‌هایی برای رونق کسب‌وکار آنان شاید بتواند از درد مهاجرت جوانان این شهرستان بکاهد که بایستی مسئولان امر، برای ظرفیت‌های مطلوبی که در بخش صنایع کوچک شهرستان به وجود آمده برنامه‌ریزی داشته تا باعث افزایش بهره‌وری آنان شوند.

برنامه دیگری که می‌تواند به رفع مشکل بیکاری شهرستان کمک نماید توجه به بخش کشاورزی است که خوشبختانه طرح‌های خوبی همچون مکانیزه کردن سیستم آبیاری در ۱۰۰۰ هکتار از اراضی روستای دشت و ساخت ۳ شهرک گلخانه‌ای در حال حاضر مطرح‌ شده است که اگر این طرح‌ها با حمایت مسئولان بالادستی زودتر وجهه عملیاتی به خود بگیرد بی‌تردید بخشی از مشکلات بیکاری جوانان گرمه‌ای کاهش خواهد یافت.

همچنین استقرار صنایع بزرگ و به‌تبع آن ایجاد صنایع پایین‌دستی مهمترین نقش را در توسعه هر جامعه خواهد داشت که اگر مسئولین با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرستان گرمه، همچون دیگر مناطق استان کلنگ احداث یکی از صنایع را در این شهرستان به زمین بزنند بی‌شک معضل بیکاری موجود در شهرستان گرمه که به سرزمین پویایی و تلاش شهرت یافته است مرتفع خواهد شد./انتهای پیام/بابائی

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است