<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ مصاحبه با سر کار خانم خلیلی/ طلبه حوزه علمیه در موضوع عفاف و حجاب

■نوشته شده در:1396/04/21

خانم خلیلی، طلبه حوزه علمیه در موضوع عفاف و حجاب با خبرنگار ما به گفتگو پرداخت.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، خانم خلیلی، طلبه حوزه علمیه با خبرنگار ما در موضوع عفاف و حجاب به گفتگو پرداخت، متن این گفتگو به شرح زیر است: 

فعالیتهای جانبی شما علاوه بر تحصیل در حوزه چیست؟
بنده علاوه بر تحصیل در حوزه،در بخش فرهنگی و پژوهشی با مسولین حوزه همکاری لازم رو دارم. تبلیغ و سخنرانی و برگزاری جشن ها از دیگر فعالیتهای بنده می باشد. و در حال حاضر مشغول به پیاده کردن طرحی به نام بوستان که کار با نوجوان هست میباشم. 

از نظر شما رابطه حجاب با عزت نفس در چيست ؟
رابطه و تاثير و تاثر متقابل بين حيا با حجاب و عزت نفس وجود دارد عزت نفس برابر است با ارزش فرد در ديدگاه خودش؛ اگر فرد مورد سرزنش و مورد تحقير يا مورد سوءاستفاده قرار گيرد عزت نفس وي تنزل مي يابد و خود را ملزم به رعايت حجاب نمي داند.
اگر فرد به تدريج حساسيت خود را از دست داد حريم لازم با جنس مخالف و هم جنس را رعايت نکرد در نتيجه حيا در زن ودر مرد از بين رفت. ارتکاب گناه برايش عادي مي شود و حجاب متناسب با جنسيت خود را رعايت نمي کند و در نتيجه باز عزت نفس وي دچار تنزل مضاعف مي گردد .
عزت نفس ، اعتماد به نفس ، وجدان اخلاقي سالم و رشد رواني و شخصيتي سالم موجب حفظ حيات در زنان و غيره در مردان و در نتيجه رعايت حجاب و نيل به آرامش و امنيت مي گردد .

منظور از حجاب دروني و باطني چيست ؟
حجاب دروني و باطني و ذات ما تعريف شده چرا که روح خدا در انسان دميده شده ولي کيه که به نداي درونش جواب ده به جز معصومين هيچ کس نمي تونه اين حس کنجکاوي در بيرون از جامعه رو کنترل کنه کما اين که کنجکاوي بيش از حد خود به عناون يک خطر محسوب مي شود .

چرا بعضی از بانوان چادر می پوشند ولی حجاب درستی ندارند؟
 باید در زمینه های حجاب،اطلاع رسانی کرده که منظور از حجاب و در نهایت پوشش برای چیست؟من اعتقاد دارم حجابی از نظر پوشش میتواند بهینه باشد که حضور فرد در اجتماع را به مخاطره نیاندازد و با آرامش کامل در جامعه حضور پیدا کرده و به فعالیتهای اجتماعی خود برسد.

چگونه دوستان خود را به حجاب دعوت و تشویق کنیم؟
 یکی از راه های ترویج حجاب ایجاد اطلاع رسانی از فلسفه ی حجاب است که هر کسی در اجتماع برای اینکه مورد سوء استفاده قرار نگیرد باید پوشش داشته باشد که این پوشش نهایتاً فرد را به آرامش درونی و اجتماعی برساند.


بد حجابی چه تاثیری در بنیاد خانواده دارد؟
در جوامع سنتی و دینی که دارای ارزشهای اعتقادی و انسانی باشد،نداشتن حجاب و وجود بی بند و باری جنسی ممکن است اساس و شالوده یک خانواده را به خطر بیاندازد.

آثار سوء بی حجابی و بد حجابی چیست؟
آثار سوء بی حجابی می تواند افتادن در دام هاو وسوسه های شیطانی و در نهایت سقوط انسان از ارزشهای انسانی و در نهایت دور شدن از اصل خویش باشد.


بسياري از خانم هاي چادري معتقدند چادر يادگار حضرت زهرا (س) و ميوه ي شناخته است لذا با ارزشتر از اين است که به اجبار پوشيده شود نظر شما چيست ؟
در قران صرفا بحث حجاب مطرح شده و بحث چادر به شکل خاصي مطرح نشده ولي چادر به عنوان حجاب برتر مطرح شده است و مهم پوشش مطلوب و فاقد جاذبه جنسي است که با چادر معمولا بهتر رعايت مي گردد .

به نظر شما بهترین راه ترویج حجاب کدام است؟
برای ترویج حجاب باید از دیدگاه تفکری و فلسفه ی آن وارد شد و در این راستا از کارشناسان و اندیشمندان اجتماعی،روانشناسی آموزشی و پرورشی بهره گرفته شود تا به نتایج مطلوب از نظر برنامه های مربوط به ترویج فلسفه ی حجاب و در نهایت انجام عملی آن در اجتماع برسند.

عده اي معتقدند اگر مانند جوامع اروپايي افراد در انتخاب نوع پوشش آزاد باشند حساسيت ها و مشکلات کمتر است نظر شما چيست ؟
آزادي مطلق معنا ندارد چون باعث رواج فساد اخلاقي و ترويج جرايم اجتماعي مي گردد پوشش بايد به گونه اي انتخاب شود که بدن فرد براي ديگران جاذبه جنسي نداشته باشد.

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
اخبار پربیننده
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است