<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ مرمت و بازسازی بناهای تاریخی شهرستان گرمه/ گزارش تصویری

■نوشته شده در:1396/04/24

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمه گفت: اجرای همزمان ۵ پروژه مرمت بناهای تاریخی و کاوش باستان شناسی شهرستان در دست اجراست.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، احمد ملاصالحی رییس اداره میراث فرهنگ و صنایع گردشگری شهرستان گرمه گفت: مرمت در حقیقت فعالیت حیاتی است که چرخه تغییریافته را به سامان و نظم می‌رساند و درواقع جورچین آشفته  فضاهای قدیمی اطراف ما را به نظم و قانون نهفته در آن بازمی‌گرداند که در گذشته‌ای دور با نگرشی یکسان شکل گرفته‌اند.

ملاصالحی افزود: مرمت راه و رسم بازگرداندن هویت ازدست‌رفته و حیات رو به نابودی است و علاوه بر آنکه حفاظت میراث گذشتگان است متضمن گفت‌وگوی آینده نیز هست و در اصل هدف عمده آن عبارت است از نزدیک کردن اثر معماری به فضای تاریخی خود باززنده‌سازی بنا و مشارکت فعال آن در زمان حال است به گونه‌ای که آیندگان بتوانند نقش حال را در تصور تاریخی بازیابند.

وی در ادامه بیان داشت: به همت و درایت مدیر کل و معاونت میراث فرهنگی کار مرمت و احیای پنج بنای تاریخی شهرستان گرمه به طور هم زمان در حال انجام است.

رییس میراث فرهنگی گرمه به تشریح فعالیت های در حال انجام پرداخت و گفت: بنای تاریخی رباط قره بیل _ یادمان دوره صفویه با اعتبار ۴۰۰۰ میلیارد ریال، کاوش باستانی در تپه تاریخی منجاق _۵۰۰۰ سال قبل از میلاد با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال از جمله این موارد است.

وی افزود: آوار برداری رباط عشق_ یادمان دوره تیموری، با اعتبار بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال و مرمت بنای تاریخی باغ مزار گرمه _ یادمان ایلخانی با اعتبار ۷۰۰ میلیون ریال، مرمت و نماسازی بنای تاریخی نظرگاه امام علی(ع)_ یادمان دوره افشاریه با اعتبار ۳۰۰ میلیون ریال نیز از دیگر فعالیت های اخیر این اداره می باشد.

ملاصالحی اظهار امیدواری کرد: با اقدامات مرمتی و حفاظتی از بناهای ارزشمند بافت تاریخی شهرستان گرمه، گام های ارزنده ای جهت باززنده سازی و حفاظت از این بافت ارزشمند برداشته شده و با برنامه ریزی های مطلوب با توجه به گردشگر پذیر این بافت، نسبت به توسعه گردشگری و رونق اقتصادی این منطقه اقدام شود./انتهای پیام

 

عکس از : وحید محمودی فرد

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است