<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ امر به معروف جزو ضروریات در جهت نیل به کمال انسان

■نوشته شده در:1396/04/26

امر به معروف و نهي از منكر جزء ضرورياتي است كه در جهت نيل به كمال براي هر انساني ضرورت پيدا مي كند.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، بمناسبت حادثه درگیری متروی شهرری و بعد از ارتباط با حاج صادق محمودیان یکی از کارشناسان مذهبی شهرستان گرمه، یادداشتی با مضمون امر به معروف و نهی از منکر تهیه شده است که با هم این یادداشت را می خوانیم؛

بسم الله الرحمن الرحیم

مَن أمَرَ بِالمَعروفِ شَدَّ ظَهرُ المُؤمِنِ وَمَن نَهى عَنِ المُنكَرِ أَرغَمَ أَنفَ المُنافِقِ وَأَمِنَ كَيدَهُ؛


با توجه به فلسفه خلقت انسان كه طبق بيان قرآن كريم عبوديت و بندگي است و از طرفي وجه تمايز انسان با ساير موجودات به ناطق و عاقل بودن انسان و حركت او به سوي كمال مي باشد، اهميت و جايگاه اين دو فريضه الهي، يعني امر به معروف و نهي از منكر بيشتر تبيين و روشن مي گردد. از آنجايي‌كه انسان غافل است و به دليل عارض شدن نسيان بسياري از مواردي كه مفيد براي اوست فراموش مي‌كند بنابراين امر به معروف و نهي از منكر جزء ضرورياتي است كه در جهت نيل به كمال براي هر انساني ضرورت پيدا مي كند. به اين جهت است كه حضرت امام محمد باقر(ع) مي فرمايد: «ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر فريضه عظيم بها تقام الفرائض ...» ‌(1) يعني امر به معروف و نهي از منكر واجب عظيم و بزرگي است كه پابرجايي ساير واجبات به آن بستگي دارد. از تعبير "بها تقام الفرائض" چنين استفاده مي شود كه امر به معروف و نهي از منكر از لوازم حكومت اسلامي به شمار مي رود.

 بحث امر به معروف و نهی از منکر، یکی از موضوعات مهم و اساسی است. به طوری که در قرآن و روایات و کلام بزرگان توجه زیادی به آن شده است.
یکی از علل اساسی نهضت امام حسین(ع) و نهضت امام خمینی(ره) امر به معروف و نهی از منکر شناخته شده است. و در رساله عملیه برای آن، شرایط و مراتبی ذکرشده است.
 تذکر لسانی اهمیتش خیلی زیاد است. حال در مملکت اسلامی کشوری که برای هر وجبش خون ها ریخته شده، عده ای به اسارت رفته، ولی عده ای عضوش را هدیه نموده اند.
انسان ببیند به ناموس آنان تعرض وتوهین میشود، بی تفاوت بگذرد کار درستی نیست. جناب حاج آقای ذوالفقاری در مترو با مزاحمت یک انسان پست مواجه میشود چه کند؛
اگر چیزی نمیگفت و بی تفاوت میگذشت، خیلی بد بود. چرا که یک‌اصل مهم یعنی امربه معروف ونهی از منکر را رها کرده. موضوعی که بارها در منبر برای مخاطبین خودش بیان کرده است.

از یک انسان گناهکار خواسته که مزاحم دختر و خانم مردم نشود که فردا برای ناموس تک تک ما شاید اتفاق بیفتد، و جهالت و شهوت به جایی برسد که نشود تشکر نکند و حمله کند؛ بله در مرتبه اول وظیفه نیروی انتظامی و ضابطین حکومت اسلامی است که جلو افراد مزاحم و شرور را بگیرند. و اگر آنان درجایی حضور نداشتند وظیفه حاج آقای ذوالفقاری روحانی مسئولیت پذیر و سایر مردم چه میشود؟!

 هرسال ما در امر به معروف ونهی ازمنکر چندین شهید ومجروح میدهیم، تا جلو فساد گرفته شود. از روز حادثه متروی شهر ری، توجه مسئولان و مردم به این مهم جلب شده. صداوسیما و رسانه توجه خاصی نمودند. اگرچه یک روحانی آزاد مرد و چند انسان زخمی شدند ولی مدت زیادی برای نوامیس مردم امنیت حاصل می شود.

مسئولان ومردم پای کار آمدند، جدی شدند، و با برخورد جدی با این شرور باعث میشود دیگر اشرار رعب و وحشت پیدا کنند و دست از کارشان بردارند.

پيامبر اكرم(ص) در رابطه با اهميت امر به معروف و نهي از منكر فرمودند: آيا شما را از كساني خبر دهم كه نه انبيا و نه شهدا هستند ولي مردم(انبيا و شهدا) به مقام و مرتبت و جايگاه آنان در پيش خدا كه بر منبرهايي از نور هستند غبطه مي خورند؟  سؤال شد: اي رسول خدا(ص) آنان چه كساني هستنند؟  پيامبر(ص) فرمود: آنان كساني هستند كه بندگان خدا را محبوب خدا و خدا را محبوب بندگانش مي گردانند.  سؤال شد: معناي محبوب گردانيدن خدا در پيش بندگانش معلوم است اما چگونه بندگان خدا را محبوب خدا مي گردانند؟  پيامبر(ص) در جواب فرمود: به چيزي كه خداوند متعال دوست دارد دعوت مي كنند و از چيزي كه خداوند متعال بدش مي آيد نهي مي كنند، پس هنگامي كه بندگان خدا، او را اطاعت مي كنند محبوب خدا مي گردند و خداوند متعال آنان را دوست مي دارد. 
قال رسول الله(ص): "من امر بالمعروف و نهي عن المنكر فهو خليفه الله في ارضه و خليفه رسول الله و خليفه كتابه"‌(17)
رسول خدا(ص) فرمودند: كسي كه امر به معروف و نهي از منكر كند، جانشين خدا، پيامبر خدا(ص) و كتاب خدا در روي زمين است./انتهای پیام

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
اخبار پربیننده
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است