<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ از رباط تا رباط

■نوشته شده در:1396/05/11

رباط قره بیل مربوط به دوره تیموریان-دوره صفوی- است و در شهرستان گرمه، روستای قره بیل واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، راه ها وتاسیسات وابسته به آنها از جمله رباط ها و کاروانسراها نقش مهمی در شکوفایی فرهنگ ها بر عهده داشته اند و در حکومت های مختلف از جمله هخامنشی ، اشکانی و ساسانی به خوبی نیازهای اداری ، سیاسی و اقتصادی و امنیت کشور را تضمین می گردد.

در این میان شاهراه باستانی خراسان بزرگ که در سده 19 میلادی به جاده ابریشم معروف شد علاوه بر انتقال کالا بین شرق و غرب باعث گسترش باورهای دینی و اندیشه های علمی و تایید شگرفی در تحول فرهنگ بشر به جای گذاشته است .

در باب شبکه های ارتباطی شمال خراسان، محققان ، مورخان و جغرافی دانان زیادی از آن یاد کرده اند که نشان از اهمیت تاریخی آن دارد . 
اولین رباط در این مسیر بعد از گذر از مناطق کوهستانی و پر درخت در محل دهنه دشت به نام رباط دینار زاری معروف است .
دومین رباط که در متون تاریخی با نام های مختلف املوتلو ، امروتلو و ... ثبت شده در حاشیه روستای "رباط قره بیل" و به همین نام وجود دارد . 
سومین رباط در امتداد به سمت شرق و پس از طی 25 کیلومتر که بزرگانی همچون اصطرخی ، مقدسی و ابل حوقل از آن به نام « اجغ » نامیده اند و در حوالی روستای عشق که بقایای دو رباط باستانی دیده می شود و در حال حاضر نیز به « رباط عشق » معروف است .

چهارمین رباط در فاصله حدود 10 کیلومتری شمال سنخواست و در مجاورت روستای قلی با نام رباط قلی قرار دارد که در متون تاریخی به « سبداست » نامیده شده است . 

پنجمین رباط در حاشیه شرقی شهر بلقیس و در میان مزارع جوشقان قرار گرفته و به « کهنه رباط » معروف است . 

ششمین رباط ، رباط قره چاه یا رباط معقلی و هفتمین رباط ، رباط راونیز در حوالی صفی آباد قرار دارد.

این رباط ها علاوه بر ارزش های کالبدی و معماری به لحاظ تاریخی و هنری دارای ارزش معنوی فراوان می باشند که برای نمونه حضور حکیم ابن سینا و اقامت آن در رباط قلی و نیز ذکر نام این رباط ها در کتاب های معروف از جمله تاریخ بیهقی و نیز ظهور شخصیت های معروف در سکونتگاه های واقع در این مسیر گواه بر این امر است . 

در بند 24 بیانیه پایانی اولین همایش شورای سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی ، معنوی و طبیعی کشور که در سال 89 در اصفهان برگزار گردید بر قابلیت ثبت جهانی این رباط ها تاکید گردید؛ که در صورت این مهم استان خراسان شمالی می تواند در کنار احصاء و معرفی سایر جاذبه های طبیعی،تاریخی و فرهنگی ثبت شده در آثار ملی و جهانی (موسیقی بخشی شمال خراسان) آبهای گرم و معدنی و نیز تنوع بی نظیر حیات وحش با شعاع دسترسی کمتر از 60کیلومتر می تواند به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور تبدیل شود.

 در این بین، راه اندازی تور گردشگری در قالب کاروان شتر در حد فاصل یک "رباط تا رباط" بعدی به سبک و سیاق سنتی ، علاوه بر معرفی هر چه بهتر این رباط ها و نیز شاهراه باستانی جرجان به ابر شهر نیشابور می تواند در کنار فعالیت هایی همچون رصد ستارگان در شب و نیز آموزش های مربوط به مسیر یابی و نقشه خوانی فرصت قابل توجهی را نصیب استان گرداند و منجر به حضور بیشتر گردشگران در استان و افزایش ضریب ماندگاری مسافران با توجه به قرارگیری این رباط ها و مسیر باستانی در حاشیه شاهراه آسیایی داشته باشد . 

محمد اربابی
رئیس گروه سرمایه گذاری و تامین منابع
اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی/انتهای پیام

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است