<

آیا تمایل دارید در کانال گرمه عضو شوید؟

■ شکنجه، پسر شاه سابق عربستان را راهی بیمارستان کرد

■نوشته شده در:1396/08/27

به دنبال دستگیری‌های اخیر شاهزادگان و تاجران در عربستان سعودی، «متعب بن عبدالله» پسر پادشاه سابق این کشور به همراه پنج شاهزاده‌ دیگر شکنجه و به بیمارستان منتقل شد.


شکنجه، پسر شاه سابق عربستان را راهی بیمارستان کرد,

به گزارش مشرق، در ادامه گزارش‌ها درباره اقدامات ملک سلمان و پسر ولی‌عهدش در عربستان سعودی برای تحکیم قدرت خود، خبرها حاکی است پسر ملک عبدالله، شاه سابق، که زمانی گمانه‌زنی‌هایی درباره ولی‌عهد شدن او مطرح بود، در بازداشتگاه مورد شکنجه قرار گرفته است.

مقامات دولت عربستان سعودی در راستای آنچه «مبارزه با فساد» خوانده شده، در اقدامی جنجالی به دستگیری تعدادی از مقامات سابق، شاهزاده‌ها و برخی تاجران سرشناس سعودی دست زدند.

بسیاری از تحلیلگران، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی را عامل اصلی اقدامات اخیر در این کشور می‌دانند؛ اقداماتی که برای تحکیم قدرت او انجام شده است.

حالا سایت خبری-تحلیلی «میدل ایست آی» انگلیس، خبر داده که «متعب بن عبدالله» پسر شاه سابق این کشور به همراه پنج شاهزاده‌ دیگر در بازداشت و بازجویی‌ها، مورد شکنجه واقع شده و به مداوا نیاز دارند.

در خبر این رسانه انگلیسی آمده است: «شاهزاده متعب بن عبدالله پسر ملک عبدالله متوفی که زمانی به عنوان ولی‌عهد مورد بررسی قرار گرفته بود، به همراه پنج شاهزاده دیگر در جریان بازداشت و بازجویی در ریاض، کتک خورد و شکنجه شد».

گفته می‌شود همه این شش شاهزاده 24 ساعت پس از بازداشتشان به بیمارستان منتقل شدند. وضعیت بد یکی از این شاهزاده‌ها سبب انتقال او به بخش مراقبت‌های ویژه شد.

این رسانه گزارش داد: «به کارکنان بیمارستان گفته شد که جراحات وارده به (این شش شاهزاده) در نتیجه "تلاش برای خودکشی" بود. همه (شاهزاده‌ها) به شدت کتک خورده بودند اما هیچ کدام شکستگی نداشتند. اثرات باقی مانده بر بدن‌های آنها مانند اثرات به جا مانده از پوتین‌های نظامیان است».

گفته شده که حداقل 17 نفر از دستگیرشدگان در جریان پاکسازی‌های اخیر به بیمارستان منتقل شدند اما برخی منابع خبری معتقدند که قطعا تعداد افراد منتقل شده به بیمارستان بر اثر اقدامات اخیر، قطعا بیشتر از این است.

میدل ایست آی خبر داد: «اکنون یک بخش مراقبت‌های ویژه در هتل ریتز-کارلتون مستقر شده؛ جایی که در آن کتک زدن بازداشت شدگان انجام می‌شود. استقرار بخش مراقبت‌های ویژه به منظور جلوگیری از انتقال قربانیان شکنجه به بیمارستان، انجام شده است».

علاوه بر هتل «ریتز-کارلتون»، دو هتل دیگر به نام‌های «کورتیارد» و «هتل دیپلماتیک کوآرتر» در ریاض هم محل نگهداری و شکنجه بازداشت شدگان است.

شاهزاده متعب 65 ساله از 2013 تا زمان بازداشتش در چهارم نوامبر امسال، فرمانده گارد ملی عربستان سعودی بود؛ نیرویی که وظیفه اصلی آن حفاظت از خانواده سلطنتی است.

او پیش از تعیین ملک سلمان (پادشاه کنونی) به عنوان ولی‌عهد این کشور در سال 2012، به عنوان یکی از مدعیان احتمالی برای به ارث بردن تخت پادشاهی پدرش ملک عبدالله بود.

میدل ایست آی می‌نویسد: «شاهزاده عبدالعزیز بن فهد پسر ملک فهد که اوایل سپتامبر بعد از مراسم حج امسال  دستگیر شده، بعد از بازداشتش به بیمارستان منتقل شد البته سرنوشت او همچنان نامعلوم است».

یک منبع آمریکایی به این رسانه انگلیسی خبر داده که «(محمد) بن سلمان ادعا کرده که او درنظر دارد یک تریلیون دلار از شاهزاده‌ها و تاجرانی که بازداشت کرده، جمع‌آوری کند».

پیشتر روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» روز پنجشنبه گزارش داد مقامات سعودی به بازداشت شدگان از قبیل ولید بن طلال میلیاردر مشهور پیشنهادی برای معامله «آزادی در ازای تسلیم 70 درصد از ثروتشان» را دادند.

منبع: فارس

برچسب ها:

نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
آخرین اخبار
اخبار پربیننده
نقل و نشر مطالب تنها با ذکر نام پایگاه خبری گرمه بلامانع است